DOLAR 20,1004 0.65%
EURO 21,6431 1.02%
ALTIN 1.255,130,44
BITCOIN 5567131,41%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, çocukların gelişiminin önce ailede başladığını söyledi

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, çocukların gelişiminin önce ailede başladığını söyledi

ABONE OL
Haziran 24, 2022 22:57
Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, çocukların gelişiminin önce ailede başladığını söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa’da çocuk eğitimin anne karnından başlayarak sekiz yaşına kadar sistemli bir biçimde planlandığını söyleyen Mersin Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, “Türkiye’deki eğitim sistemi çocukların potansiyellerinin en üst seviyeye ulaşmasına müsaade vermiyor” dedi.

Çocukların gelişim ve eğitimlerini desteklemede ailelere büyük rol ve sorumluluk düştüğünü, fakat ailelerin çocuklarını destekleyecek anne-babalık maharetlerine sahip olmadığını belirten Özyiğit, “Mersin Yenişehir Belediyesi olarak çocukların hayatlarının şekillenmesinde hayli kıymetli bir yere sahip bu alanı ‘her aile bir okuldur’ sloganıyla ‘Erken çocukluk gelişimi yenişehir modeli’ başlığında projelendirdik. Erken yaşlardaki çocuklara evvel ailede, sonra okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim verilmesi çocuğun gelişimi için gereklidir. Her yeni tabiatın sıhhati, beslenmesi, korunması ve eğitimi hamilelikten sekiz yaşa kadar gelişimsel potansiyellerinin en üst seviyesine ulaşması ‘erken çocukluk eğitimi’ ile mümkündür. Erken eğitim fırsatı yakalayan çocuklar, dezavantajlı ailelerde yaşasalar bile erken eğitim talihiyle, dayanak fırsatı bulmuş akranlarıyla kıyaslandığında gelişim açıklarını erkenden kapatabilirler” dedi.

Eğitimde örnek model olan Yenişehir Modeli’nin istekli rehberliğini yapan eski milletvekili eğitimci Ayşe Gürocak, “Yenişehir Modeli çocuğu doğmadan ele alan gelişim ve maharet temelli bir eğitim sistemidir. Mevzuyu sevgili Lider Abdullah Özyiğit’ten dinleyince yakından takip ettim. Gördüğüm şu ki çok kıymetli bir eğitim modeliyle karşılaşmıştım, heyecanlandım. Geleceği hakikat kurmanın yolunu kuran bir model, her yerde anlatmayı misyon bildim. Bir öğretmen, bir anne, bir siyasetçi olarak sağlıklı geleceğin adresini hayata geçiren Lider Özyiğit’e, Enstitü Müdürü Raif Çakmak ve Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Kısmı başkanlığı yapmış Prof. Dr. Ozan Ural hocama minnet ve şükran duydum. Sağlam temeller üzerinde doğan, gelişen eğitim alan genç ve çocuklara bu Cumhuriyetin çok muhtaçlığı var” dedi.

Eğitim programını yakından inceleyen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun projeye hayran kaldığı söz edildi. Türkiye’de birinci sefer uygulanan eğitim programı, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile görüşmeler sonucunda İzmir’de de uygulanması bekleniyor.

Proje basamakları:

  • 1) Aile ve Evlilik Hayatı Eğitimi, Yenişehir Belediyesi’ne müracaatta bulunan çiftlere aile olmak ve ailede bağlantı hünerlerini desteklemek maksadıyla eğitim verilmektedir.
  • 2) 0-3 Yaş MABEP (Marmara Aile Hünerleri Eğitim Programı), Marmara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen 0-3 yaş aralığında çocuğu olan ailelere yönelik hazırlanmış çocuğun gelişim basamaklarını destekleyen ve uygulama örnekleri içeren bir aile eğitim programıdır.
  • 3) 0-3 Yaş Bebek Kütüphanesi, çocukların lisan bilişsel marifetleri başta olmak üzere tüm gelişim basamaklarını desteklemeyi gaye almış, akademik eğitim sürecine katkı sunacak sözcük dağarcığının zenginleşmesine dayanak olan uygulamadır.
  • 4) 0-6 Yaş Gelişim Değerlendirmesi, bu yaş aralığındaki çocukların gelişimindeki muhtemel riskleri erken devirde belirleyerek gelişimi destekleyici uygulamalar sunan bir erken müdahale uygulamasıdır.
  • 5) 0-6 Yaş Özel Eğitim, erken devirde gelişimsel riskleri belirlenen çocuklarımızın uygun tedavi programları hazırlanarak takip edildiği bir uygulamadır.
  • 6) 3-6 Yaş Maharet Temelli Eğitim Merkezi, 0-3 yaş Aile eğitimi alan çocuklara 3-6 yaş aralığındaki kurumsal olarak marifet temelli atölye programlarıyla desteklendiği bir okul öncesi eğitim kurumudur.
  • 7) 6-8 Yaş Atölye Temelli Eğitim, ilgili yaş kümesindeki çocukların satranç, robotik kodlama, STEM, P4C üzere uygulamalarla desteklenen atölye programlarını içermektedir.

Erken Çocukluk Gelişimi “Yenişehir Modeli”, günümüze kadar çocuk gelişimi maksat alınarak yapılan tüm uygulamalara bütüncül bir bakış açısı kazandırma niteliği taşımaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.