DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN 5430851,84%
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Oğuz Kaan Salıcı Mardin’de konuştu: ‘Parlamento zemininde Kürt sorununu çözmeye ihtiyacımız var’
  • Dunya Haberierl
  • Gündem
  • Politika
  • CHP’li Oğuz Kaan Salıcı Mardin’de konuştu: ‘Parlamento zemininde Kürt sorununu çözmeye ihtiyacımız var’

CHP’li Oğuz Kaan Salıcı Mardin’de konuştu: ‘Parlamento zemininde Kürt sorununu çözmeye ihtiyacımız var’

ABONE OL
Haziran 21, 2022 21:06
CHP’li Oğuz Kaan Salıcı Mardin’de konuştu: ‘Parlamento zemininde Kürt sorununu çözmeye ihtiyacımız var’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Mardin’e gelerek Kızıltepe ilçesinde CHP Mardin Vilayet Başkanlığı’nın düzenlediği yeni üye merasimine katıldı. Bir düğün salonunda yapılan merasimde konuşan Salıcı, kalabalık üye iştirak toplantılarının süreceğini kaydederek, “Uzun vakittir CHP Doğu ve Güneydoğu’ya, Mardin, Diyarbakır, Van, Batman, Erzurum, Iğdır’a ağır çalışma için gelemedi. Tahminen vermiş olduğumuz bildiriler gelemedi, eksiklik bizden kaynaklandı. Gün eski günlerle oyalanma günü değil. Mardin’de de safları sıklaştırma zamanı” dedi.

Salıcı, CHP’yi uzun müddettir iktidarın “O CHP’liler var ya o CHP’liler” diye anlattığını lakin CHP’nin ne olduğunu yurttaşların CHP’lilerin ağzından dinlemesini istediklerini söyledi. Salıcı, CHP’ye yıllarca “CHP’nin başörtüsü ile sorunu var” dediklerini hatırlatarak, salondaki başörtülü bayanlara “O başörtülü kardeşlerimizin başının örtüsü bizim namusumuzdur. Bizim kimsenin kılığı, kıyafetiyle, inancıyla, diniyle, lisanıyla tercihleri ile bir problemimiz olmaz. Biz çocukları yetiştirebiliyor muyuz, bu ülkeye yararlı beşerler haline getirebiliyor muyuz, okutabiliyor muyuz, biz onlarla meşguldük. Fakat bugün o denli bir noktaya geldik ki vatandaşın açlığı ile meşgul durumdayız. Vatandaşımız akşam başını yastığa koyduğunda aç yatmasın diye uğraşıyoruz” diye konuştu.

Salıcı, AKP’nin ülkenin geldiği ekonomik durumdan ötürü kendisini sorumlu görmediğini kaydederek, “Onlara sorarsanız Türkiye’nin içinde bulunduğu bu durumdan bir tek onlar sorumlu değil. Seyahatçiler, diş mihraklar, faiz lobisi sorumlu bir tek onlar sorumlu değil” diye reaksiyon gösterdi.

Salıcı, “Recep Tayyip Erdoğan’dan diğer Cumhurbaşkanı görmeyen gençler var ortamızda. Siz yaşadığınız durumdan mutlu musunuz gençler?” diye sordu. Salondaki gençler daima bir ağızdan “Hayır” karşılığını verdi.

“BİNLERCE CANAN VAR”

Salıcı, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Adalet Yürüyüşü’nü anımsatarak, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun aldığı ceza nedeniyle parti üyeliğinin düşürülmesine şöyle reaksiyon gösterdi:

“Uzun bir yürüyüş gerçekleştirdi, dünyada olmayan bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ankara’dan İstanbul’la 400 kilometreden fazla bir yolu kimse katılmasın tek başıma yürüyeceğim dedi fakat halkımız, bizler, sizler onunla birlikte yürüdük. Ne için yürüdük? Bu ülkede hak, hukuk ve adalet olsun diye yürüdük… Adaletsiz olan bir devlet diktatörlük olur, zorbalık yapar. Bugün Türkiye’de adaletten bahsetmek mümkün değil. Bir vilayet liderimiz. İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni 31 Mart seçimlerinde sandığa, demokratik yollardan sandığa gömdüğü için uğraşıyorlar. Bir bayan ile uğraşıyorlar. İnançlı, dirayetli CHP’li bir bayanla uğraşıyor, ona siyaset yasağı getirdiler. Lakin onlar şunu bilmiyor. CHP’de bir tane Canan yok. Binlerce, on binlerce Canan var” diye konuştu.

Salıcı, 31 Mart lokal seçimlerinde Türkiye’nin 11 büyükşehir belediyesini kazandıklarını anımsatarak, 31 Mart seçimleri öncesi iktidarın CHP’ye oy verilmemesi için “Beka sorunu yaşar” dediğini fakat mahallî seçimlerden sonra ülkede yaşananlar için “Onların yarattığı sorun dışında bir sorun mu yaşandı” yorumunu yaptı.

“Eminim bu Mardin, genel seçimlerde Mardin bize birden fazla milletvekili verecek, ondan sonraki lokal seçimlerde de Mardin’de CHP’li belediye liderleri olacak” diyen Salıcı, CHP’nin 31 Mart mahallî seçimlerinden evvel “Yardımları kesecekler” teziyle muhatap olduğunu lakin lokal seçimlerin akabinde pandemi devrinde CHP’li belediyelerin yardımları iki katına çıkardığını söyledi.

“BENİM BİLDİĞİM BURASI SİVAS’IN ÖTESİ”

Salıcı, “Şu ana kadar ne söyledilerse, CHP ile ilgili olumsuz ne anlatmaya çalıştılarsa boş çıktı. ‘CHP Sivas’ın ötesine geçemez’ diyorlardı. Sayın Erdoğan orada ne yazıyor. Mardin yazıyor. Vallahi benim bildiğim burası Sivas’ın ötesi” dedi.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE HAZIR”

Mardinlilere “Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerini sokakta görebiliyor musunuz?” diye soran Salıcı, AKP’li vekillerin yurttaşın meseleleri dinlemediğini tabir ederek, “Türkiye ağır bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Bu krizi aşacak güçlü takım ve siyasetler CHP’de var. CHP önümüzdeki periyodun iktidarını kurmaya hazır. Siyaset, takımları ile hazır. Hepsinden daha değerlisi Kemal Kılıçdaroğlu ile hazır” diye konuştu.

“Sarayda yaşayanların vatandaşın sıkıntısını anlamadığı bu sistemden Türkiye’yi kurtaracağız” diye vurgulayan Salıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “etrafındakilere kaynak aktardığını” tabir etti. Salıcı şunları söyledi:

“Onun için yanınıza AKPli milletvekilleri gelmiyor. Geldiği vakit size ne diyecek? Hayat çok hoş hayat pahalılığı yok mu diyecek. Minimum fiyatı yüzde 50 yükselttik lakin enflasyon yüzde 70,5. Hasebiyle siz bunun altında eziliyorsunuz, yönetim edin bakalım mı diyecek? Ne diyecek?

“İÇİNDE ADALET YOK”

Daha dün yargıda kararname çıktı. Onların beğenmediği kararların altına imza atanları sürdüler. Yargıçları sürüyorlar. Hani bu ülkede adalet vardı. Bu ülkede Adalet Bakanlığı, adalet sarayları var lakin içinde adalet yok.”

Salıcı, “Şimdi dönmüşler tekrardan yetki istiyorlar. Önümüz seçim. Kasımda mı olur, haziranda mı olur bilmem. Ben vatandaşın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kırmızı kart göstereceğinden eminim. 20 yıldır yapamadıkları için yetki istiyorlar. 20 yıldır yapamadığınız ne var?” diye AKP’ye sordu.

Salıcı tarımdaki meselelere da değinerek, Türkiye’nin üretici pozisyondan ithal eden ülke pozisyonuna geldiğini anlattı. Salıcı, “Burası Mezopotamya. Tarım bu topraklarda icat oldu. Tarımın icat olduğu topraklarda vatandaşımız Çin’den sarımsak gelecek diye bekliyor. Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi. Elinizi vicdanınıza koyun başkanlık sistemine geçildiğinde beri Türkiye’de düzgüne giden ne var? Başkanlık sistemine geçildiğinden beri Türkiye’de düzgüne giden hiçbir şey yok. Lakin hamaset diz uzunluğu. Vatan, millet, Sakarya edebiyatı diz boyu” diye konuştu.

“BİZİM SİYASİ GELENEĞİMİZ, CHP VE SHP GELENEĞİ”

Sen bir periyot açılım süreci yürüttün. Biz o devir ‘Senin kaygının Kürt problemini çözmekse bu teknikle çözemezsin. Sıkıntıyı parlamentoya getireceksin’ dedik. Parlamentoda herkesin içinde bulunduğu bir ortamda. Bütün siyasi partiler, vatandaş oy vermiş, bütün siyasi partilerin milletvekilleri parlamentoda. Oturulsun daima birlikte konuşulsun. Bu mevzuyu çözmek için parlamento tabanını kullanalım. Demokratik yollar ile çözelim. Onlar bunu tercih etmedi. Onlar kapalı kapılar akabinde görüşmeler ve pazarlıklar yapmayı tercih etti. Biz o süreci bu çerçeveden eleştirdik. Lakin biz Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, çözülmemelidir demedik. Bizim siyasi geleneğimiz, CHP ve SHP geleneği, birileri ağzına Kürt lafını almazken Kürt sorunun nasıl çözüleceğine ait raporlar hazırladı ve tahlil teklifleri sundu. Bizim Kürt sorununu çözmeye muhtaçlığımız var. Nasıl? Türkiye’nin birlik bütünlüğü, üniter yapı içinde, demokratik yollardan ve parlamento yerinde bizim Kürt sıkıntısını çözmeye muhtaçlığımız var. 2022 Türkiye’sinde bizim artık inancı, mezhebi, kökeni tartışıyor olmamız yanlışsız bir şey değil.”

Salıcı, “Devlet ne vakit vatandaşa hizmet eden bir aygıta dönüşür, o vakit Türkiye demokratikleşmiştir. Sen ne vakit polis ve askeri gördüğünde ürkmezsin o vakit Türkiye demokratikleşmiştir. Bütün bunları sizlerle birlikte yapacağız. Sizin seçip parlamentoya gönderdiğiniz temsilcileriniz ile yapacağız” diye vurguladı.

Salıcı’nın konuşmasının akabinde CHP Mardin Vilayet Lideri Mehmet Kılıçarslan ve Salıcı CHP’ye katılan yeni üyelere parti rozetlerini taktı. CHP’ye bin kişi Mardin’den üye oldu. Üyeler ortasında Mardin’in tanınmış aşiretlerinden isimlerin yanı sıra eski AKP ve MHP’lilerin de olduğu öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.