DOLAR 20,0950 0.63%
EURO 21,6265 0.97%
ALTIN 1.252,690,55
BITCOIN %
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Barış Doster yazdı: Tarım can çekişiyor

Barış Doster yazdı: Tarım can çekişiyor

ABONE OL
Haziran 18, 2022 04:58
Barış Doster yazdı: Tarım can çekişiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazetemiz müellifi Barış Doster, bugünkü “Tarımı kim çökertti?” başlıklı yazısında Türkiye’nin tarımda kendine yeten 7 ülkeden birinden tarımda dışa bağımlı hale gelmesinin altında yatan sebepleri yazdı.

Doster, Türkiye’de tarımın bu noktaya gelmesinde liberal, neoliberal ve ikinci cumhuriyetçilerin tesirinden kelam ederken endüstrileşmenin tesiriyle tarımın gözden çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye’de tarımın bu noktaya gelmesinde liberal siyasetlerin tesiri olduğunu vurgulayan Doster, “Bugün ülkemiz, kendi ürettiğiyle kendini doyuramıyor. Tarımdaki yapısal problemlerini çözemiyor. Liberal siyasetlerin ağır faturasını ödüyor. Sonuçta da halkımız yokluk, yoksulluk, açlık çekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Doster’in yazısının tamamı şöyle:

Türkiye; bir vakitler dünyada kendi kendini besleyen yedi ülkeden biri olmakla övünürken günümüzde tarım can çekişiyor. Çiftçi öfkeli, traktörünün deposunu dolduramıyor, mazot, gübre alamıyor. Büyük zorluklarla ektiği biçtiği de elinde kalıyor, satamıyor.

Biliyoruz, Türkiye endüstride olduğu üzere, tarımda da dışa bağımlılık oranı yüksek bir ülke. Turgut Özal’ın dizinin tabanından ayrılmayan, sonra soluğu Cem Boyner’in, Erdal İnönü’nün, Tansu Çiller’in yanında alan liberallerin, neoliberallerin, ikinci cumhuriyetçilerin dediklerini yapmanın ağır bedelini ödüyor Türkiye. Ne diyordu bu koro? “Dünyanın tahıl ambarı mı olacağız?”, “Avrupa sanayileşirken biz onların meyve zerzevat bahçesi olarak mı kalacağız?”. Sonuç ortada. Mevcut iktidar da bu koronun kelamını dinlediği için, Türkiye’de hem ekilebilir arazi oranı küçüldü hem çiftçi sayısı azaldı ve yaşlandı hem de tarımın ulusal gelir içindeki hissesi düştü.

Türkiye’nin bir öbür yanlışı da şu oldu. Tarımı ve endüstrileşmeyi birbirinin seçeneği, hatta birbirinin zıttı olarak gördü. Endüstrileşmek ismine tarımı geri plana itti, daha vahimi gözden çıkardı. ABD, Fransa, İtalya, Hollanda üzere gelişmiş sanayi ülkelerinin, birebir vakitte gelişmiş tarım ülkeleri olduğunu göremedi. Halbuki tarım, tarıma dayalı sanayi, Türkiye’nin çok avantajlı, çok çıkar elde ettiği alanlar olabilirdi. Bu fırsatı kullanamadı. Tarımın stratejik ehemmiyetini de kavrayamadı.

ATATÜRK’ÜN TARIMA VERDİĞİ ÖNEM

Büyük başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Milli iktisadın temeli ziraattır” derken “Köylü milletin efendisidir” derken uzun vadeli kalkınma programına, stratejik gayeye, ekonomik modele işaret ediyordu. Atatürk’ten sonra gelenler, bu yolda yürümediler.

Atatürk; 1919’da, daha Sivas Kongresi’nin toplandığı günlerde, arkadaşlarıyla birlikte Sivas’a 9 kilometre uzaklıktaki Sivas Ziraat Çiftlik Okulu’na giderek incelemelerde bulunmuş, okul müdürüyle detaylı, geleceğe dönük tasarılarını içeren bir tarım sohbeti yapmıştı. Atatürk Orman Çiftliği’nin toprağını aldıktan kısa müddet sonra, 5 Mayıs 1925’te, çiftliğin kurulması için çalışma başlatmış, çalışmalarla yakından ilgilenmişti. Köylülerle, çiftçilerle, Ziraat Fakültesi öğrencileriyle sık sık buluşmuştu. 1924’te Hazine’ye devredilerek Ziraat Vekâleti’ne bağlanan Karacabey Harası’nın 1926’da yine örgütlenmesini yakından izlemişti.

Atatürk; tarımda yeni ve ileri teknikler uygulamayı önemserdi. Ziraî üretimde verimliliği ve niteliği gözetirdi. Tarımda üreteni muhafazanın, alın terinin karşılığını vermenin kıymetini bilirdi. Köylüyü ve çiftçiyi aydınlatmanın, ileri teknikle donatmanın zarurî olduğunun farkındaydı, Atatürk Orman Çiftliği’nde son teknikleri uygulayarak köylüye örnek olmuştu. TBMM’nin açılış konuşmalarında, ısrarla üzerinde durduğu bahislerden biri, topraksız köylünün toprak sahibi olmasıydı. Ülkemizin her bölgesi için, en yüksek randımanı sağlayacak uygun işletme büyüklüğü üzerinde de durmuştu.

Bugün ülkemiz, kendi ürettiğiyle kendini doyuramıyor. Tarımdaki yapısal sıkıntılarını çözemiyor. Liberal siyasetlerin ağır faturasını ödüyor. Sonuçta da halkımız yokluk, yoksulluk, açlık çekiyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.